Tatil Dönüşü Sendromu Depresyona Dönüşmesin!

Tatil Dönüşü Sendromu Depresyona Dönüşmesin!
 
 

Tatil Dönüşü Sendromu Depresyona Dönüşmesin!

Yıllık izinlerin ve uzun bayram tatillerinin çalışanlar için anlamı büyük. Aylar süren yoğun, yorucu, birbirini tekrar eden günler sonrasında iş stresinden uzak, bol bol eğlenme ve dinlenme fırsatı bulduğumuz bu tatil süreçleri fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak yenilenmemizi sağlasa da aslında pek çok çalışan işe geri dönüşte uyum sorunları yaşamakta. Sonuçlar düşündürücü olsa da yapılan araştırmalar çalışanların yüzde ellisinin tatil dönüşü kendini iyi hissetmediğini söylüyor. İş yaşamına ve günlük rutin hayata yeniden uyum sağlama sürecinde sık olarak baş ağrısı, uykusuzluk, sindirim sistemi problemleri, iştahsızlık, sabahları yorgun uyanma, eklem ağrıları, odaklanma güçlüğü, kolay sinirlenme, tahammülsüzlük gibi sorunlar görülmekte. İşini sevmeyen, iş ortamı ve arkadaşları ile sorunları olan kişilerde ve kaygılı, depresyona meyilli kişilerde bu belirtiler daha sık görülüyor. Tatil dönüşü sendromundan hiç etkilenmeyen grup ise işkolikler. Bu kişiler yeniden kendilerini iyi hissettikleri ortama döndükleri için sorunsuz şekilde çalışma hayatlarına devam edebiliyorlar.

Peki tatil dönüşü yaşanan uyum sorunlarını önlemek için neler yapabiliriz?

  • Tatilden döner dönmez işe başlamak yerine bir iki gün önce dönerek şehir yaşantısına ve günlük aktivitelerinize uyum sağlamak için kendinize zaman tanıyın.
  • İşyerindeki ilk haftanızın biraz zorlu geçebileceğini baştan kabul edin, bu yaşayacağınız kaygının azalmasını sağlayacaktır.
  • Dönüşte sizi bekleyecek işler için panik yapmadan, strese girmeden yapacaklarınızı öncelik sırasına koyun ve işe acil olanlardan başlayın.
  • Çalışma planlamanızı yaparken ilk hafta için biraz daha esnek bir programı tercih edin. Özellikle önemli toplantıları ya da görüşmeleri ilk günlere planlamamaya özen gösterin.
  • Tatilinizin kısa sürmüş olması ya da bir sonraki tatilin uzun zaman sonra olması gibi konulara takılmak yerine elinize dinlenmek ve zihninizin tazelenmesi için bir fırsat geçtiği için mutlu olmaya ve tadını çıkarmaya çalışın.
  • Tatil dönüşündeki ilk haftanızda mesai bitiminde doğrudan eve gitmek yerine sevdiklerinizle bir araya gelmek, tiyatro ya da sinemaya gitmek gibi hoşlanacağınız aktivitelere yer vermeniz günlük rutinlerinize uyumunuzda yumuşak bir geçiş sağlayacaktır.
  • Tatilde yaşadığınız mutluluk hissini tatil sonrası da sürdürmek için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri spor yapmaktır. Spor ya da düzenli egzersiz yaparak vücudunuzda beynin haz merkezleri ile doğrudan bağlantılı olan endorfin hormonunun salgılanmasına sebep olursunuz. Endorfin kendinizi daha mutlu ve daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Tatil dönüşü hissettiğiniz adaptasyon sorunu, sürekli devam eden depresif bir ruh haline dönüşmeye başlarsa bu gerçek bir depresyonu düşündürebilir. Böyle bir durum farkederseniz geciktirmeden bir uzman görüşüne başvurmak ve gerekirse psikoterapi desteği almak faydalı olacaktır.

 

Bu yazı Dr. Melis Demircioğlu tarafından yazılmış ve çeşitli kaynaklarda yayınlanmıştır. Her hakkı saklıdır ©