Çocuklar için Sonbahar Etkinlikleri

Çocuklar için Sonbahar Etkinlikleri
 
 

Çocuklar için Sonbahar Etkinlikleri

Sonbahar, çocuklar için uzun yaz tatilinin geride bırakıldığı ve yeni eğitim-öğretim yılına başlandığı bir geçiş dönemi. Yaz ayları, hem serbest zamanların çokluğu hem de açık alanlarda yapılabilecek pek çok aktivite için elverişli olduğundan ötürü çocuklar için olduğu kadar aileler için de bulunmaz nimet... Ancak ne yazık ki sonbaharın gelmesi ile birlikte çocukların özellikle fiziksel aktiviteleri epey kısıtlanıyor. Özellikle metropol kentlerinde yaşayan aileler için güvenli açık hava oyun alanlarının kısıtlılığı nedeni ile çocuklar sonbahar aylarından itibaren çoğunlukla eve kapanıyor. Bunda gelişen teknoloji ve teknoloji kullanımının çok küçük yaşlara inmesinin de payı yadsınamaz. Fakat biliyoruz ki, uzun saatler televizyon ve bilgisayar karşısında zaman geçirmek çocuklarımızı hareketsiz bir yaşamın içine hapsetmekte ve onları fiziksel ve sosyal anlamda geliştirecek olanaklardan mahrum bırakmaktadır. Gün içerisindeki serbest zamanın çoğunu bilgisayar oyunları ile geçirmenin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik pek çok araştırma sonucuna rastlamak mümkün.

İnternet ortamında kurulan ilişkilerin sanal ilişkiler olduğu, bilgisayar oyunlarının kurgulanmış dünyalar olduğu ve çocukların oyun süresince yapay bir dünya içinde yaşıyor oldukları unutulmamalı. Oysa gerçek oyunlar ve etkinlikler çocuklara gerçek dünyada, doğal şekilde gelişecek sosyal ilişki ve etkileşimleri ve gerçek neden-sonuç ilişkisi ile gerçekleşecek bir öğrenme deneyimini sunmakta, daha sosyal, daha özerk ve özgüvenli bireyler olmalarına fırsat tanımaktadır. Buna ek olarak, konuşmayı başlatma, sürdürme ve dinleme becerileri, soru sorma, izin isteme, özür dileme, yardım isteme, yardım etme, karşısındaki kişilerin duygularını anlayabilme ve kendi duygularını ifade edebilme gibi becerilerin çocukların doğal sosyal etkileşimler aracılığı ile öğrendiklerini ve geliştirdiklerini belirtmekte fayda var.

Özellikle açık havada oyun oynama ya da doğa ile meşgul olma gibi etkinlikler, çocukların yaratıcılığını ve bağımsızlığını destekleyerek onlara doğayı keşfetme ve çevrelerini tanıma imkanı sağlar, bu sayede zihinsel gelişimleri de desteklenir. Özellikle son yıllarda yapılan bazı çalışmalar çocukluk çağı beslenme bozuklukları ve obezitelerinin altında yatan nedenlerden bahsederken açık hava etkinliklerinin eksikliğine dikkat çekmektedir. Açık hava etkinlikleri ile çocuklar enerjilerini daha fazla açığa çıkarabilecekleri için bu durum beslenme düzeni ve fiziksel gelişimleri üzerinde de yararlı olmaktadır.

Peki özellikle sonbahar aylarında, çocuklarımızla birlikte dışarıda yapabileceğimiz aktiviteler neler olabilir?

Sonbahar mevsimsel geçişleri öğrenmek için harika bir ay; çocuğunuzla yürüyüşe çıkabilir, toprağı, ağaçları ve yaprakları ve onların önceki aylara göre nasıl bir değişimden geçtiklerini birlikte gözlemleyebilirsiniz. Bu geziyi evde farklı etkinliklerle sürdürmeniz de mümkün. Örneğin, farklı biçimlerdeki yaprakları toplayarak onları evde fon kağıdına yapıştırarak altlarına hangi ağaca ait olduklarını yazabilir, toplanan yaprakları çocuğunuzun yapacağı bir sonbahar resmindeki ağaca birlikte yapıştırarak üç boyutlu bir resim elde edebilir, yaprak koleksiyonu oluşturabilir ya da farklı yaprakları büyüteç ile inceleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte müzeleri ziyaret etmek de bu mevsimlerde yapabileceğiniz en keyifli etkinliklerden biri. Bilgiyi kitaplardan çıkarıp yaşayarak öğrenmemize ve özümsememize olanak sağlayan müzeler, çocuklar için harika bir keşif serüveni sunar. Müzeler, çocukların içinde bulunduğu kültürü ve diğer kültürleri tanımasını, geçmiş dönemler ile şimdi arasında bağ kurmasını, sanatı farklı yönleri ile görmesini sağlamanın yanı sıra kendi beğeni ve ilgi alanlarını keşfetmesine de yardımcı olur.

Çocuklar, biz yetişkinleri hayrete düşürecek –kimi zaman bıktıracak- kadar meraklıdırlar. Çevrelerindeki her şeyle ilgili soru sorarlar; nedir, neden yapılır, nasıl olur... Çocukların öğrenmek için yoğun bir isteği ve merakı vardır. O nedenle çocuğunuzla birlikte fabrika gezileri yapmak, severek yediği bisküvilerin yapım aşamasını izlemek ya da her gün kullandığımız ev gereçlerinin nasıl yapıldığını görmek hem öğretici hem eğlenceli olacaktır.

Bu aylarda çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz bir diğer etkinlik hayvanat bahçesi gezileridir. Burada çocuğunuz doğal hayatı ve dünyanın dört bir yanından gelen hayvanları güvenli bir ortamda tanıma şansı bulur, çevre ve doğa bilinci gelişir.

Özellikle büyük şehirde yaşayanlar için sonbaharın gelişi ile birlikte kültür sanat etkinliklerinde seçenekler çeşitlenir. Aylık tiyatro programlarını takip ederek uygun oyunlara önceden bilet almak, sergileri ajandanıza eklemek ve artık pek çok ilde yaygınlaşan bilim ve sanat alanlarında çok geniş yelpazede konularda hazırlanan çocuk atölyelerini takip etmek, çocuğunuzla birlikte keyifli paylaşımlar yaşamanıza olanak sağlayacak diğer seçeneklerdendir.

Unutmamalı ki çocuğunuzla birlikte yapacağınız aktivitenin niteliği ne olursa olsun, ortak zaman geçirmenin ve paylaşımın sonucu olarak aranızdaki bağın niceliği artacaktır...


Bu yazı Dr. Melis Demircioğlu tarafından yazılmış ve ETKİN SAĞLIK dergisi Ekim-Kasım sayısında yayınlanmıştır. Her hakkı saklıdır ©