Lütfen, aşağıdaki bilgilendirme metnini dikkatlice okuyun ve anladığınızdan emin olun.
Bir sonraki adım olan Başvuru'ya devam ederek bu metni okuduğunuzu ve anladığınızı kabul etmiş sayılırsınız.

 

Online Psikolojik Danışmanlık / Online Danışmanlık Nedir?

Bilgisayar destekli çevrimiçi (online) psikolojik danışmanlık ya da diğer adı ile Online Danışmanlık, İnternet ortamında görüntülü bağlantı aracılığıyla yapılan profesyonel psikolojik danışmanlık görüşmeleridir. Farklı ülke veya şehirlerde ikamet eden ya da sağlık vb. çeşitli sebeplerle merkezimize gelerek psikolojik danışmanlık alma olanağı bulunmayan çiftlere yöneliktir.

 

Online Danışmanlık Ülkelerin Geçerli Mesleki Birlikleri Tarafından Kabul Görmüş Bir Yöntem Midir?

Telepsikoloji ve Telepsikiyatri kavramları ülkemizde yakın zamanda yaygınlaşmaya başlamıştır. Bilgisayar destekli çevrimiçi (online) Psikolojik Danışmanlık adı ile tanımladığımız hizmet, ülkemizde Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği'nin 7.4 numaralı maddesinde Geleneksel olmayan Psikoterapi Ortamları başlığı altında sınıflandırılmaktadır.

 

Online Danışmanlık Görüşmesinin Yapılacağı Ortamı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Görüşme esnasında sessizliğin sağlanması ve korunması önemlidir. Bu nedenle odada televizyon, müzikçalar ve benzeri elektronik aletlerin kapalı olması dikkatinizin dağılmaması ve görüşmenin verimli geçmesi için gereklidir.

Tıpkı yüzyüze görüşmelerde olduğu gibi online görüşmelerde de gizlilik ve mahremiyet, sağlanması gereken temel bir koşuldur. Konuşulanların başkaları tarafından duyulmasını önlemek amacıyla görüşme yapılacak odada gerekli düzenlemelerin önceden yapılmış olması önemlidir.

Görüşmelerin bölünmemesi amacıyla odaya girip çıkan insanlar olmamasına yönelik önlemler alınmalı; cep telefonunun tamamen kapalı ya da sessize alınmış ve uzak bir yerde tutulması konusunda gereken özen gösterilmelidir.

 

Online Danışmanlık Hangi Durumlarda Uygun Değildir?

 • Psikiyatrik atak veya psikiyatrik kriz durumları için uygun değildir.
 • Psikotik bozukluk öyküsü olanlar için uygun değildir.
 • Disosiyatif bozukluklar için uygun değildir.
 • Çiftlerden herhangi birinin başkaları tarafından zarar gördüğü durumlar için uygun değildir.
 • Çiftlerden herhangi birinin başkalarına zarar verme riskinin bulunduğu durumlar için uygun değildir.
 • Şiddetli depresyon, intihar düşünceleri ve kendine zarar verme gibi durumların varlığında uygun değildir.

 

Online Danışmanlık Görüşmeleri İçin Gereken Teknik Altyapı Nedir?

Online Danışmanlık için hızlı bir İnternet bağlantısı ve gerekli programın (Zoom) kurulu olduğu bir bilgisayar, tablet ya da cep telefonu gerekmektedir.

 • Zoom programını indirmek için lütfen bu bağlantıya tıklayın.

  İnen programı bilgisayarınıza kurmak için çift tıklayın ve yönergeleri takip edin.

  Telefon veya tablette ayrıca bir kurulum işlemi yoktur, kullanıma hazırdır.

 

Online Danışmanlık Görüşmeleri İçin Genel Bilgilendirme ve Uyulması Gereken Kurallar

 1. Online Danışmanlık hizmeti görüntülü ve sesli olarak Zoom programı üzerinden yapılır.
 2. Online çift terapisi ve ilişki danışmanlığı görüşmeleri Zoom programı aracılığı ile gerçekleştirilmekte ve her bir görüşme 75 dakika sürmektedir. Tüm psikolojik danışmanlık ve psikoterapi uygulamalarında geçerli olan etik ilke ve kurallar bu uygulamada da geçerlidir. Görüşmeler, haftada bir kere yapılmaktadır. Görüşmeler süresince başlangıçta belirlenen hedefler ve danışanın ilerlemesi ile paralel olarak görüşme sıklığı 15 günde bire, daha sonra ayda bire indirilebilir.
 3. Online Danışmanlık görüşmeleri merkezimizin çalışma gün ve saatleri içinde gerçekleştirilir. Merkezimiz Pazar günleri kapalıdır.
 4. Randevunuzu iptal etmeniz gerektiği durumlarda, en geç seansın 24 saat öncesinde iptal etmeniz halinde ücret iadesi almanız mümkündür.
 5. Başvuruda bulunan çift ile yapılacak olan ilk görüşme değerlendirme görüşmesi olup bu görüşmenin sonrasında görüşmelere online devam etmenin uygun olup olmayacağına karar verilmektedir. Gerekli durumlarda danışan çiftlerden birini veya her ikisini yüz yüze psikoterapi desteği almaya yönlendirebilir.
 6. Görüşmeler süresince uzman, gerekli görmesi halinde danışanı yüzyüze görüşme için yönlendirebilir ya da daha ileri bir değerlendirme, teşhis ya da tedavi sürecinin gerekli olduğunu tespit etmesi halinde psikiyatri uzmanına yönlendirebilir.
 7. Online Danışmanlık görüşmeleri merkezimizde gerçekleşen diğer görüşmelerle aynı standartlarda uygulanmakta olup ödemelerin nasıl yapılabileceği ile ilgili merkezimizden e-posta ile bilgi alabilirsiniz.
 8. Danışan, merkezimizden yüzyüze ya da online görüşme hizmeti almayı kabul etmesi halinde, görüşmelerin sesli ya da görüntülü kaydını izinsiz olarak almayacağını da kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır.
 9. Yapılan görüşmelerde gizlilik prensibine bağlı kalınmakta ve etik ilkelerle ilgili kurallar izlenmektedir. Terapist, danışan tarafından paylaşılan tüm bilgileri bu gizlilik kuralları doğrultusunda saklı tutmakla yükümlüdür. Ancak terapist, danışanın onayı olmaksızın, danışanın kendisinin ve/veya başka birisinin hayati tehlikesi söz konusu olması halinde ya da mahkeme kararı gibi hukuki zorunluluk gerektiren durumlarda bu bilgileri paylaşabilir (Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliği).
 10. Terapistin, görüşmeler süresince bazı konularla ilgili bilgi edinmesi halinde bu durumlarla ilgili Türk Ceza Kanunu (Madde 278-279-280) uyarınca bildirim yükümlülüğü vardır. Danışanın ya da başkasının hayatının tehlike altında olması ya da çocuk tacizi gibi bir suçun söz konusu olması halinde, terapist bu durumu derhal gerekli mercilere iletmek zorundadır (İlgili Mevzuat).