Hakkında

Psikolog Melis Demircioğlu Kimdir?

Uzman Psikolog Melis Demircioğlu, 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş ve yüksek lisans eğitimini yine İstanbul Üniversitesi'nde Nörobilim üzerine tamamlamıştır. Halen Kocaeli Üniversitesi'nde Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı alanında doktora eğitimine devam etmekte ve aynı zamanda Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, Şema Terapi ve Ericksonian Hipnoterapi yaklaşımlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Columbia Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde yürütülen Uluslararası Travma Çalışmaları programına katılmış, bireysel ve toplumsal travmalara müdahale üzerine eğitimler almıştır.

2011 yılında gerçekleşen Van depremi mesleki anlamda travma ile tanışmasına vesile olmuştur. Devam eden yıllarda da afet, göç, kaza ve terör gibi çok sayıda toplumsal travma sonrasında gerçekleştirilen psikososyal destek çalışmalarının içerisinde yer almıştır. Bunun yanı sıra travmalar, bireysel psikoterapi uygulamalarında da en yaygın çalıştığı konuların başında gelmektedir. Psikoterapi uygulamaları sırasında ağırlıklı olarak yoğunlaştığı diğer alanlar ise, duygudurum bozuklukları, kaygı bozuklukları, ilişki-evlilik problemleri ve kronik hastalıklarda ruh sağlığı konularıdır.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana pek çok orta ve büyük ölçekli kurumsal firma ile eğitim ve seminerler, psikolojik ölçme ve değerlendirme, psikolojik danışmanlık ve kriz yönetimi danışmanlığı gibi alanlarda hizmet vermektedir. Bununla beraber bireysel psikoterapi çalışmanlarını sürdürmekte ve ruh sağlığı alanında özellikle psikolojik travmalar üzerine eğitimler vermeye devam etmektedir. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda röportaj ve yazısı bulunmakta olan Demircioğlu, halen Milliyet Gazetesi'ndeki Aile Psikolojisi isimli köşesinde yazmaya devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi (2016-2018 dönemi) ve aynı zamanda Travma, Afet ve Kriz Birimi'nin gönüllü çalışanlarındandır. Travma Çalışmaları Derneği'nin kurucu üyelerinden olup kuruluşundan 2016 yılına dek yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürmüş ve halen bu dernek çatısı altında gönüllü çalışmalarına devam etmektedir. Demircioğlu, aynı zamanda Nöropsikoloji Derneği ve EMDR Derneği üyesidir.

Depresyon

Depresyon

Depresyon; çoğu zaman hafife alınan, ancak günlük hayata, bireyin işlevselliğine ve yaşam kalitesine doğrudan etkileri olan önemli bir sağlık sorunudur. ...

Çift Terapisi

Çift Terapisi

Çift Terapisi Nedir? Çift terapisi, aile terapisi ya da evlilik terapisi olarak adlandırılan psikoterapiler; çiftlerin birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri, üstesinden ...

Uyku Hijyeni

Uyku Hijyeni

Uyku Hijyeni Nedir? Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için gerekli şartların oluşmasını sağlayan kurallar bütününe "uyku hijyeni" denmektedir. Uyku problemi...